...

JAK DOBIERAĆ KOLORY

Kolory we wnętrzach – wpływ na przestrzeń.

Kolory mają ogromny wpływ nie tylko na nasze emocje i nastrój, ale także na percepcję wnętrz. Mogą optycznie powiększać lub pomniejszać przestrzeń, poszerzać lub zwężać. Mogą sprawiać wrażenie przytulnych i ciepłych lub przeciwnie - surowych i zimnych. Przyjaznych i radosnych lub poważnych i zdystansowanych.

To wszystko poprzez odpowiedni dobór odcieni farb i stopni połysku.

Color_Style_ideas_1Color_Style_ideas_2

To zestawienie dwóch fotografii przedstawiających wnętrze, pomalowane na zupełnie różne odcienie najdobitniej oddaje opisaną zależność.

Odmienny klimat, odmienne odczucia i wrażenia dotyczące otaczającej przestrzeni, a przede wszystkim odmienna percepcja wnętrza.

Wysmuklenie lub poszerzenie wnętrza – zastosowanie pasów.

Color_infulence_1CRYLA_Nmbr&Ltr Nursery_ok

Jeżeli ściany wnętrza pomalujemy w różnobarwne pionowe pasy to będzie sprawiało wrażenie wyższego niż jest w rzeczywistości. Widać tę zależność doskonale na zamieszczonych obok fotografiach.

BMP (66)_ok

Stosując pasy poziomie osiągnięty zostanie efekt odwrotny. Sufit wizualnie „przybliży się” do podłogi, natomiast pokój zyska na szerokości.

Obniżenie lub podwyższenie wnętrza.

BMP (56)

Największy wpływ na percepcję wysokości wnętrza ma odpowiedni dobór kolorystyki sufitu. Zastosowanie bieli lub bardzo jasnych odcieni (szczególnie chłodnych kolorów) sprawi, że pokój będzie wydawał się optycznie wyższy. Dodatkowo obserwujemy „efekt wyższego pomieszczenia” gdy gzymsy lub górne części ścian zostaną pomalowane na kolor sufitu.

skanuj0103_ok

Wybór ciemnych kolorów (ekstremalny przypadek to czerń) uczyni wnętrze niższym i mniej przestronnym. Przy niskim pomieszczeniu możemy odnieść wrażenie nadmiernej ciężkości i przytłaczającej siły sufitu. Przy bardzo wysokich wnętrzach zabieg malowania sufitu w ciemnych odcieniach wykorzystywany jest świadomie, w celu jego obniżenia.

Na fotografii obok efekt obniżenia wnętrza potęgują ciemne gzymsy i górne partie ścian.

Powiększenie lub pomniejszenie wnętrza.

Color_infulence_4

Przy wyborze kolorystyki ścian bardzo duże znaczenie ma rodzina kolorów z której wybrano dany odcień, jak również stopień nasycenia koloru. Chodzi o generalny podział na kolory ciepłe i zimne. Kolory ciepłe, szczególnie nasycone czerwienie lub pomarańcze optycznie pomniejszają pomieszczenie. Dobór takich odcieni rekomendowany jest osobom, które chcą sprawić, aby pokój był bardziej przytulny.

Efekt pomniejszenia wnętrza generalnie potęguje zastosowanie nasyconych odcieni, niezależnie od tego, czy pochodzą one z gamy kolorów ciepłych czy zimnych. Są jednak wyjątki od tej reguły w przypadku niektórych zestawień kolorystycznych.

Color_infulence_3

Jeżeli chcemy aby pomieszczenie było bardziej świetliste i sprawiało wrażenie większego zalecany jest wybór odcieni z gamy chłodnej lub zimnej (mowa o jasnych odcieniach). Najpopularniejszym kolorem jest w tym wypadku niebieski. Co ciekawe jest to ulubiony odcień zarówno przez kobiety jak i mężczyzn.

02

Swoistym kompromisem pomiędzy przytulnością, a optycznym powiększeniem przestrzeni będzie pomalowanie ścian w odcieniach pastelowych, delikatnych żółcieni. Szczególnie neutralne tło tworzą beże.

Przybliżanie i oddalanie ścian.

12_ok

Za pomocą koloru możliwe jest również skrócenie lub wydłużenie wnętrza.

Aby wywołać pierwszy efekt malujemy je na dwa kolory - krótsze ściany na ciepły i intensywny, pozostałe na kolor jaśniejszy i chłodniejszy.

Color_infulence_2

Jeżeli na ścianę naniesiemy farbę w ciemnym ale tym razem chłodnym odcieniu (granat, nasycona zieleń oceaniczna lub czerń) osiągniemy efekt oddalenia. Przedstawiona na fotografii wnęka sprawia wrażenie „optycznego oddalania” i przez to wydaje się głębsza niż jest w rzeczywistości.

Rodzaj oświetlenia bezpośrednio wpływa na odbiór kolorów.

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek dlaczego kolor wybrany w salonie sprzedaży odbiega od tego, który uzyskaliście na ścianie? Z pewnością niejednokrotnie. Każdy z nas próbował odkryć mechanizm odpowiadający za opisane zjawisko. Poniżej znajdziesz rozwiązanie zagadki. Wszystko za sprawą światła.

03

Bezpośrednie światło słoneczne

Rozważając wybór idealnego rodzaju oświetlenia, należy pamiętać, że naturalne światło słoneczne zapewnia najlepszy balans pomiędzy ciepłym (żółtym) a zimnym zakresem (niebieskim) widma świetlnego. Światło padające z kierunku północnego wywołuje wrażenie najzimniejszego, podczas gdy światło południowe jest znacznie bardziej intensywne i nieco cieplejsze w odcieniu. Bezpośrednie światło słoneczne najwierniej oddaje kolory zastosowane do dekoracji ścian.

04

Światło pośrednie

Światło naturalne nie jest stałe. Zależy od pory dnia i zmienia się przez cały czas od wschodu do zachodu słońca. Intensywne złote promienie oraz zmieniające się cienie, późnym popołudniem znacząco wpływają na kolory ścian. Widać to wyraźnie na fotografii obok w porównaniu z fragmentem tego samego pokoju, oświetlonego bezpośrednim światłem słonecznym.

06

Światło sztuczne

W zależności od barwy oświetlenia, te same kolory mogą być odbierane jako ciepłe, np. w delikatnym blasku żarówki lampki nocnej lub w przypadku niektórych, punktowo skierowanych na ścianę halogenów. W omawianej sytuacji mamy do czynienia z wyeksponowaniem żółtej i czerwonej części widma świetlego przy jednoczesnym wyciszeniu jego części niebieskiej i zielonej. Z drugiej strony przy oświetleniu wykorzystującym żródła światła o charakterystycznym, zimnym tonie, (podbijającym odcienie niebieskie i zielone) ściany nabierają innego, najczęściej surowego charakteru. W efekcie klimat wnętrza może ulec zasadniczej zmianie.

Przetestuj kolory przed malowaniem całej ściany.

Color_infulence_6

Aby uniknąć ewentualnego rozczarowania wynikającego z rozbieżności kolorystycznych pomiędzy odcieniem widzianym na wzorniku w punkcie sprzedaży, a tym który otrzymamy finalnie na ścianie należy wykorzystać tzw. testery kolorów. Tester pozwala przetestować wybrany odcień na niewielkim fragmencie podłoża.

Tester koloru wstępnie zweryfikuje odcień farby na ścianie w warunkach specyficznego oświetlenia panującego we wnętrzu. Musimy pamiętać o jeszcze jednej zasadzie, a mianowicie o wzajemnym wpływie kolorów poszczególnych ścian. Nasycone odcienie rzucają mocną poświatę na sąsiadujące ściany zmieniając niekiedy zupełnie zastosowane na nich kolory. Misternie dobierane odcienie tracą wtedy swój prawdziwy charakter. Najczęściej zmiany te zależą od pory dnia i roku.

Chętnie pomożemy i doradzimy w wyborze najlepszego rozwiązania kolorystycznego.